Kako urediti kuhinju?

Kako bi kuhinja ispunjavala svoju svrhu pored lepog izgleda i dizajna treba da bude i funkcionalna. Pogledajte par saveta kako da uredite svoju kuhinju kako bi sebi olakšali poslove pripremanja hrane i pranja sudova.

Organizacija kuhinje

Funkcionalnost kuhinje se ogleda upravo kroz radne procese koje treba sprovesti: čišćenje i pripremanje namirnica, zatim kuvanje i, na kraju, serviranje jela. Nakon toga dolazi pranje i pospremanje posuđa. Kad biramo kuhinju, treba obratiti pažnju na organizaciju kuhinjskih elemenata i njihovu funkcionalnost, što nam pomaže da u svakodnevnom radu ne trošimo suviše energije i vremena.

Fioke umesto ormarića

Ako ste u mogućnosti nabavite kuhinju koja ima duboke fioke u donjim delovima umesto klasičnih ormara sa vratancima. Fioke su dosta pristupačnije i lakše za pakovanje stvari i samim tim i za upotrebu. Gledajte da imate dovoljno radne površine na mestu gde vam odgovara (u odnosu na sudoperu ili šporet). Istraživanja pokazuju da se čini pokret do dva više kada se stvari pakuju u ormarić sa vratancima u odnosu na pakovanje u fioku.

Mašina za sudove

Ako planirate mašinu za pranje sudova u kuhinji obavezno je stavite blizu sudopere iz dva razloga - sudove morate pre odlaganja u mašinu malo isprati vodom od ostataka hrane a to je najlakše u sudoperi; drugi razlog je tehničke prirode jer su cevi za vodu kao i odvod koji su potrebni i mašini uvek tamo gde je planirana sudopera. Još jedna bitna stvar kod postavlajnja mašine za sudove je da bude tako pozicionirana da možete nesmetano da radite kada je otvorena. Dakle, predlog je pozicionirati je levo ili desno od sudopere.

Rasveta u kuhinji

U kuhinju je, osim opšte rasvete, najpogodnije smestiti svetla ispod gornjih kuhinjskih elemenata. Na taj je način se dobro osvetli radna ploča (površina), i ne zaklanjate sami sebi svetlo. Takođe primenom led traka se može dodati ukrasno osvetljenje po želji sa napomenom da led osvetljenje ima isključivo estetski efekat.

Provetravanje kuhinje

Kuhinja mora imati prozor, da bi se mogla provetravati prirodnim putem. Para koja se stvara prilikom kuvanja može se odvesti iz prostorije pomoću aspiratora koji se postavlja iznad šporeta i priključuje na otvor za ventilaciju ili otvor u zidu. Ako nemate mogućnost odvoda iz aspiratora, kao skuplje rešenje se nudi prečišćivač vazduha iznad šporeta.

Zidovi i podovi

Pod u kuhinji neka, bude keramički, kameni ili plastični. S obzirom na poslove koji se odvijaju u kuhinji važno je svakako da pod bude otporan na vodu. Zidovi se premazuju vodootpornim bojama (na primer polikolorom), a deo zida oblažemo pločicama. Pločice mogu da se postave od poda pa do visećih kuhinjskih elemenata ali nije neophodno već se obično pločicama oblaže samo deo zida od radne ploče do visećih elemenata jer je to dosta jeftinija varijanta a i taj deo zida u suštini trpi najviše vlage.

Trpezarija u sklopu kuhinje

U sklopu kuhinje ili neposredno povezano uz nju nalazi se obično i trpezarija. Tu smestimo sto za ručavanje sa 4 do 6 stolica - u zavisnosti od prostora. Blizina kuhinje omogućava brzo serviranje hrane i pospremanje posuđa nakon završenog obroka.




Ostavite komentar

blog comments powered by Disqus


Inovativni radovi mladih arhitekata iz Srbije