Kako ofarbati staru kadu?

Stara kada se može osvežiti odnosno ofarbati na dva načina koliko smo saznali. Jedan način je pomoću dvokomponentne boje koja se nanosi valjkom ili finom četkom a drugi način je korišćenje boje u vidu emajl spreja. Iz iskustva tvrdi se da je dvokomponentna boja dugotrajnija (oko 2-3 godine) ali je postupak farbanja malo kompleksniji, dok kada obojena emajl sprejom ostaje nepromenjena oko godinu dana ali je zato i postupak farbanja dosta lakši.

Priprema za farbanje

Za bilo koju varijantu farbanja da se odlučite potrebno je pripremiti kadu za farbanje. Kadu očistite od eventualne rđe, kamenca, silikona i bilo kakvih naslaga sapuna ili masnoća kako bi efekat farbanja imao što dugoročnije dejstvo. Kadu možete čistiti od buđi, kamenca i rđe - varikinom, sonom kiselinom i nitratnim razređivačima, (najbolje je da pitate prodavce koja sredstva za skidanje rđe preporučuju) takođe je potrebno ošmirglati i očistiti oštećene delove i mesta gde se farba ljušti. Po potrebi ako ima većih oštećenja (ogrebotina ili rupa) mogu se popuniti odgovarajućim materijalima (tečnim metalom ili kitom). Kada je kada ošmirglana, očišćena i odmašćena potrebno je dobro osušiti kako bi boja dobro prijanjala na površinu. Na površini kade ne sme biti ni prašine niti vlakana od krpa kojima ste je čistili. Zaštitite trakama okolne delove kupatila - pločice, zidove slavine i slično da ne uprljate.
NAPOMENA: Zbog isparenja koja nastaju prilikom farbanja potrebno je obezbediti promaju u kupatilu ako je moguće ili se pak poslužite ventilatorom, obavezno nosite masku sa hepa filterom. Prostorije u kojima se živi trebalo bi da budu zatvorene kako se isparenja posle farbanja ne bi udisala.

Farbanje dvokomponentnim bojama

Ove boje su uglavnom inostrane ali se mogu naći na našem tržištu. Koriste se uglavnom za farbanje jahti. Otporne su i izdržljive ali su teže za nanošenje od onih u spreju. Obe komponente se pomešaju po uputstvu za upotrebu koja se dobijaju uz kupljenu farbu.
Nanošenje: Nanose se tekstilnim valjkom (sa kratkim nitima) ili četkom, takođe je moguće nanositi ih i pištoljem za farbanje ali je tada potrebno u zavisnosti od kapaciteta pištolja ne rastvarati celu količinu odjednom zbog svojstva farbe koja se jako brzo suši. Upravo se zbog ovog svojstva (brzog sušenja) napominje da je teža za nanošenje jer mora relativno brzo da se radi. Naime već nakon 10 minuta spojene komponente počinju da se zgušnjavaju i lepe, a nakon 20 minuta više nije moguće boju razmazati. Danas se pojavljuju novi proizvođači kao i boje za koje se tvrdi da se mogu koristiti i do 6h nakon spajanja komponenti - Tub&Tile.
Četku ili pištolj nakon farbanja brzo isperite kako bi mogli da se ponovo koriste a valjak se u svakom slučaju baca jer kako kažu majstori iz iskustva nemoguće ga je dovoljno dobro oprati za ponovnu upotrebu. Ako je potrebno (sutradan) kada se farba osuši može se preći i drugi sloj ako ima potrebe.
Održavanje i trajanje boje: Ovako ofarbana kada je kao nova i trajaće oko 2 do 3 godine. Pre kvašenja je potrebno da se boja potpuno osuši bar 48h. Ne treba koristiti jaka hemijska i abrazivna sredstva prilikom čišćenja jer se lako pere čak i sredstvom za sudove. Kada ova boja propadne počinje da se ljušti i tada je potrebno ponoviti postupak.

Farbanje emajl lakom u spreju

Emajl lak u spreju se kupuje u farbarama i dosta je jeftiniji u odnosu na dvokomponentne farbe ali je zato i nepostojaniji. Garancija za obnovljen izgled kade je od 6 meseci do godinu dana. 
Nanošenje: Nanosi se prskanjem sa udaljenosti od oko 20-25 cm u tankim slojevima. Vrlo je bitno da se nanosi u tankim slojevima kako ne bi nastao efekat "kapi" kao kod farbanja automobila. Za farabanje kade na ovaj način potrebno je u pripremnoj fazi malo bolje zaštiti okolinu jer prilikom farbanja se stvara oblak fine sitne "prašine" od laka koja dospeva svuda. Takođe ako je potrebno može se preći dva puta kako bi se dobila željena boja i efekat.
Održavanje i trajanje boje: Ovako ofarbana kada će izgledati lepo ali je potrebno godišnje ponoviti postupak (možda bez mnogo šmirglanja ali sa farbanjem sigurno). Takođe nije poželjno korišćenje jakih hemijskih i abrazivnih sredstava prilikom čišćenja. Ova boja se tokom vremena neće ljuštiti već će jednostavno izbledeti (kao da će se isprati) što olakšava pripremu za ponovno farbanje.

Kupovina nove kade

Mnogi preporučuju umesto adaptiranja i farbanja stare kade da se zameni novom. Uz posao koji ide i malo čišćenja u kući za malu razliku u ceni možete zamentiti u potpunosti staru kadu novom. (Ovo se naročito isplati za one koji se ne usude da postupak farbanja urade sami već plate majstora).
Nove kade su od novih materijala (akril i poliesteri) i imaju veće garancije na izgled od stare farbane kade, a sve su više popularne i tuš kabine i kade kao i hidromasažne kade i kabine ali je za tako nešto potrebna i eventualna adaptacija kupatila. Razmislite koja je opcija za vas najpovoljnija i tako postupite.




Ostavite komentar

blog comments powered by Disqus


Inovativni radovi mladih arhitekata iz Srbije