11.07.2013 Dnevna soba je najposećenija prostorija u domu u kojoj ukućani odmaraju i primaju goste i kao takva predstavlja veliki izazov pri uređenju, posebno kada je reč o prostoriji manjih dimenzija. Kako bi se povećala funkcionalnost dnevne sobe manjih dimenzija, potrebno je povećati slobodan prostor. To se postiže detaljnim planiranjem rasporeda nameštaja, korišćenjem određenih boja zidova, rasvete i dekoracije.
Dnevna soba je centralna prostorija, povezana sa drugim prostorijama u stanu. Kako bi povećali prostor u dnevnoj sobi manjih dimenzija, ako ste u mogućnosti, povežite kuhinju i trpezariju sa dnevnom sobom, sklonite vrata i pregradne zidove, time ćete dobiti veći prostor sa tri funkcionalno odvojene celine.
Prvo dobro osmotrite prostor svoje dnevne sobe i analizirajte postojeći nameštaj, njegov raspored i boje. Napravite listu suvišnih stvari koje nepotrebno zauzimaju prostor i nemaju svoju osnovnu funkciju u enterijeru. Potom odabrati prostor za najveće komade nameštaja kao što su garniture, TV regal i klub sto. Rasporediti ga tako da možete nesmetano funkcionisati u prostoru.
TV regal i garnitura najbolje je da stoje jedan naspram drugog. Između njih najčešće je postavljen klub sto. Ovoj celini može se dodati odgovarajuća slika na zidu ili ogledalo kao dekoracija. Garnituru odvojite od zida čime postižete da deluje kao zasebna celina zajedno sa klub stočićem, ne postavljajte nameštaj uz sam zid jer tako ne dobijate na vizuelnom povećanju prostora.
Ako imate kutak za čitanje u sklopu dnevnog boravka, gledajte da bude u samom uglu prostorije bliže prozoru kao izvoru dnevne svetlosti, kako bi delovao kao zasebna celina. Boje i nameštaj u ovom delu mogu da odstupaju od boja dela za odmor i okupljanje. Obavezno postaviti zidnu lampu iznad prostora za čitanje, nikako podnu ili sobnu na malom stočiću, da se ne bi oduzimalo od slobodnog prostora.
Prostor najviše guše suvišne i razbacane stvari koje nemaju svoju posebnu namenu. Izbacite stare nepotrebne komade nameštaja koji nemaju značajnu ulogu u dnevnoj sobi i koje niste koristili poslednjih godinu dana, kao što su stari radni sto, polica za knjige većih dimenzija, glomazne fotelje i sl. Garnituru trosed, dvosed i fotelje zamenite ugaonom garniturom manjih dimenzija, bez oštrih ivica, koja će zauzimati manje prostora, uz nju možete staviti tabure manjih dimenzija ili lazy bag za popodnevni odmor.
Klub sto bi trebalo da bude što manjih dimenzija i na njega ne postavljati nikakav milje ili stolnjak. Delovaće suvišno na tako malom prostoru. Neka površina stočića bude sa što manje detalja.
Nameštaj bi trebalo da bude svetle boje, svedene forme, jednostavnog dizajna, ravnih linija, kako bi prostor delovao veće i atmosfera u njemu bila prijatna. Rasporedite nameštaj tako da formira pravilan pravougaoni oblik kako bi prostor izgledao skladno. Vodite računa o tome da veći broj gostiju može nesmetano komunicirati na ovom prostoru, tako ređajte nameštaj da ne bude previše udaljen jedan od drugog.
Pri postavljanju nameštaja vodite računa da ne zaklanjate prolaze ka drugim sobama ili sam prozor. Naslon sofe ili garniture bolje je da bude manjih dimenzija, udaljen minimun 30cm po visini od prozora da bi se prozor nesmetano otvarao. Komode i vitrine sa staklenim vratima su idealne za manje prostorije jer ih čine većim.
Na garnituru nemojte stavljati prekrivače koji padaju preko ivice jer će tada ona izgubiti na svom izgledu i delovaće znatno veće. Za dekoraciju koristite samo ukrasne jastučiće različitih dezena i boja.
Pod bi trebalo da bude tamniji u odnosu na nameštaj. Tepih birajte u svetloj nijansi, sa što manje šara a opet da ne izgleda monotono. Jednostavni tepisi svetlijih nijansi su idealni za dnevnu sobu jer omogućavaju dobar dotok pozitivne energije.
Boje zidova u maloj dnevnoj sobi trebalo bi da budu svetlijih tonova kako bi prostor delovao otvorenije i prozračnije. Da bi dobili na povećanju prostorije zidove i plafon bojite istom nijansom. Savetujemo da ne postavljate tapete sa šarama jer one mogu vizuelno smanjiti prostoriju, ukoliko želite da stavite dekoraciju na zid predlažemo da postavite stikere za zid. Možete eventualno dodati tamniju horizontalnu liniju preko dva naspramna zida, time postižete na povećanju prostorije.
Prozori i vrata u prostoru bi trebalo da budu u sličnoj nijansi kao i nameštaj. Gledajte da prozori budu što većih dimenzija kako bi propuštali što više dnevne svetlosti u prostor. Na prozore postavite zavese svetlijih boja i nikako do poda jer tada prekrivaju veći deo zida i prostor deluje manje.
Nakon postavljanja krupnog nameštaja, ostaje vam da ulepšate prostor sitnicama.
Na zid naspram regala, a iznad ganiture postavite samo jednu sliku većih dimenzija ili veće ogledalo, nikako ne postavljajte više ramova sa slikama jer će tako razbacani ramovi delovati haotično i kao takvi gušiti prostoriju.
Postavljanjem ogledala dobijate na povećanju prostorije jer se svetlost reflektuje u prostoru odbijajući se.
Cveće u većoj saksiji, možete postavite u uglu pored prozora zbog veće količine svetlosti neophodne za opstanak biljke. Zelenilo cveća pozitivno utiče na čoveka, stoga je prijatno imati biljku u dnevnoj sobi.
Pored centralne rasvete u vidu lustera, radi povećanja prostorije, postaviti i zidnu rasvetu. Indirektno svetlo će otvoriti prostor. Ne postavljajte podnu rasvetu jer podne lampe emituju svetlost ka podu i time vizuelno smanjujete prostor.
Soba nikako ne bi trebalo da deluje pretrpano ili poluprazno već ugodno i nenametljivo. Povećanjem slobodnog prostora dnevna soba će dobiti na svom komforu tako da svi članovi porodice i gosti mogu uživati u njoj.
Na sredidom.com možete pronaći više od 30.000 proizvoda i više od 1.500 proizvođača i salona iz Srbije.