02.11.2011 Svi oni koji nisu priključeni na sistem daljinskog grejanja, posebno vode računa o uštedi energije za zagrevanje svog doma. To znači da se misli na sve gubitke toplote, na zaštitu zidova, prozora, vrata, ali i na mogućnost besplatnog dogrevanja. Danas postoje takva stakla koja sprečavaju hlađenje prostorije, moguće je ugraditi termostate preko kojih će se bolje upravljati sistemom za grejanje, ali je i moguće iskoristiti energiju Sunca za dogrevanje.
Izvor: Sireal | Izvor: Super |
Na tržištu se mogu nabaviti stakla koja su namenjena ugradnji u prozore ili vrata, a imaju specijalno obrađenu površinu. Naime, današnji prozori odbacuju čak polovinu energije koju nose sunčevi zraci.
Izvor: Peerplus | Izvor: Peerplus | Izvor: Peerplus |
Pomoću ovih pametnih stakala, korisnici mogu kontrolisati količinu osvetljenja u prostoriji; zimi propuštamo više svetla, a leti manje; neiskorištena svetlosna energija se ne baca već se prikuplja u staklima. Takva energija se pretvara u električnu i može se iskoristiti na grejanje prostora.
Ugradnjom termostata pomaže se racionalnije korišćenje energije pa samim tim i ušteda novca. U mnogim stanovima i kućama, radijatori nemaju ugrađene termostatske ventile pa se ne može regulisati temperatura u prostorijama. To za posledicu ima pregrevanje ili nedovoljno grejanje prostoriija, i time je narušen komfor.
Izvor: Nachi | Izvor: Travelingscarf |
Termostate treba podesiti na najnižu temperaturu koja će pružiti komfor, a u prostorijama u kojima se ne boravi grejanje bi trebalo isključiti ili barem smanjiti. Za prostor u kom se boravi temperaturu treba da se kreće između 20 i 21 stepen Celzijusev, u spavaćoj sobi ona treba da iznosi 18, u hodnicima 15, a u kupatilu 24 stepena. U vreme kada niste kod kuće podesite da se prostor zagreva do 16 stepeni Celzijusovih, a za višednevno odsustvo do 12. Time ćete znatno uštedeti na energiji, a zidovi se neće ohladiti pa će i dogrevanje biti lakše.
Budući da je energija Sunca besplatna i čista, ovaj način zagrevanja je idealan. Solarnim sistemima možemo u potpunosti zagrevati prostor ili ga samo dogrevati. Ovaj način zagrevanja funkcionište tako što sistem upija toplotu Sunca i prenosi je na radnu tečnost unutar solarnih kolektora. Ta „zarobljena“ toplota se usmerava u željenom pravcu. Tako se može zagrevati voda za tuširanje, pranje i piće, a najbolji rezultati se postiću za tzv. niskotemperaturno grejanje (podno i zidno).
Izvor: Sunand | Izvor: Solar |
Solarni sistemi imaju i prednosti i mane. Prednosti su: besplatna energija, nezavisnost od poskupljenja fosilnih goriva i struje, čista obnovljiva energija, sistem se sam vremenom otplati. Mane: zimi ovaj sistem daje manje energije, potrebna je krovna ili neka druga konstrukcija za montažu ovog sistema.
Izvor: Sunand
Na sredidom.com možete pronaći više od 30.000 proizvoda i više od 1.500 proizvođača i salona iz Srbije.