30.07.2013 Postaviti rasvetu u domu tako da stvorite ugodan ambijent za odmor i razonodu, jedan je od najbitnijih faktora i težih problema pri uređenju životnog prostora. Uz pravilan raspored rasvete vaš dom postaje ugodan ambijent za prijatne večeri, stimulativna atmosfera za zabavu i razgovor, ali i prijatan ambijent za odmor na kraju dana.
Rasveta prvenstveno ima funkciju da u večernjim satima pruži dovoljno svetlosti za nesmetano funkcionisanje u doma, pored toga njenim pravilnim postavljanjem dobijaju se različiti vizuelni efekti, proširenje ili smanjenje prostorije, naglašavanje određenih elemenata i slično.
Za pravilan raspored osvetljenja u domu postoje određeni trikovi koji se primenjuju i koji vam mogu pomoći da ulepšate prostor i date poseban izgled ambijentu. Određeni tip rasvete se postavlja na tačno određeno mesto u zavisnosti od vaših zahteva i potreba.
Najbolje postavljena rasveta je ona koja je multifunkcionalna, koja se sastoji od više različitih vrsta rasvetnih tela koja mogu različitim kombinovanjem pružiti pravu atmosferu i dati odgovarajuće svetlosne efekte.
Lusteri, plafonjere, podne, zidne ili stone lampe, fenjeri, optička vlakna, spotovi ... možete ih postaviti u bilo kom prostoru u cilju osvetljenja ali i dekorisanja. Na tržištu postoji mnoštvo različitih vrsta, oblika i dimenzija kvalitetne rasvete, od vašeg ukusa i potreba zavisi koje birate.
Najrasprostranjenije su obične inkadescentne sijalice sa užarenim vlaknima.
Uštedu električne energije donosi LED rasveta bazirana na LED (Light emitting diode) diodama. Osim toga, one duže traju, manjih su dimenzija od tradicionalnih sijalica sa užarenim vlaknima, izdržljivije su i pouzdanije.
Pored njih imate i štedljive sijalice koje štede električnu energiju, ravnomerno emituju svetlost u prostoru, manje se greju, životni vek im je 8 puta duži od običnih sijalica, a tok svetlosti duži.
Halogene sijalice daju kvalitetno (prirodnije) svetlo uz manju potrošnju električne energije sa konstantnim svetlosnim tokom. Duže traju ali se više greju od običnih sijalica.
Fluoroscentne sijalice pružaju blještavo osvetljenje, najčešće se postavljaju u kuhinji ili kupatilu. Ekonomične su, ali nisu prijatne za oči, stoga se mogu postaviti i u mračnim hodnicima ili podrumima.
Svaku prostoriju zbog svoje namene drugačije osvetljavate. Razlikuje se osvetljenje u radnom delu doma od onog koji se nalazi u prostorijama za odmor i relaksaciju. Pri postavljanju rasvete jačina svetlosti bi trebalo da bude takva da ne postoje tamni delovi u prostoriji. Najviše svetlosti u prostoriji pruža rasveta na plafonu ili ispod nivoa plafona, tako da je najbolje da u svim prostorijama imate centralno osvetljenje.
Pre početka postavljanja rasvete, proverite u kući sve prekidače, da li su na dostupnim mestima. Tada povežite sve rasvetne objekte i proverite da li vam oni u domu omogućavaju potrebno osvetljenje za nesmetano funkcionisanje svih ukućana. Sijalice birajte u skladu sa vrstom rasvete i željenim intenzitetom svetlosti.
Pored centralnog osvetljenja, u prostoru se postavlja dekorativna ili radna rasveta u zavisnosti od tipa prostorije. Izvore svetlosti kombinujte, vodeći računa o njihovom balansu, kako bi se dobilo funkcionalnije i efektnije osvetljenje.
U cilju osvetljenja radnog dela prostora potrebno je direktno svetlo koje se dobija postavljanjem stonih, podnih ili zidnih lampi okrenutih direktno ka površini radnog stola ili sa strane fotelje u delu za čitanje.
Obratite pažnju na odabir lustera, kao centralne rasvete, koji dominira prostorom. U zavisnosti od stila uređenja enterijera, može biti glomazan ukrašen kristalima ili svedenih linija sa malo detalja. Ukoliko niste ljubitelj lustera, možete postaviti plafonjere kojih na tržištu ima više vrsta. Za indirektna osevtljenja koriste se lampe ili spotovi.
Na sredidom.com možete pronaći više od 30.000 proizvoda i više od 1.500 proizvođača i salona iz Srbije.