04.09.2013 Svako od nas u svom domu ima po koji stari komad nameštaja poput komode, stolice, klub stočića ili možda dekorativni ram slike ili ogledala koji želite da osvežite. Ukoliko ste kreativni možete dobiti sasvim drugačiji izgled nameštaja ako koristite dekupaž metodu koja je jedna od najstarijih načina oslikavanja materijala. Ova metoda deluje komplikovano, ali kada krenete sa radom videćete da nije tako jedino što vam je potrebno pored preciznosti jeste puno vremena i strpljenja.
Dekupaž je vid umetnosti stvaranja 3D kolaža koristeći se isečcima od papira različitih motiva i dimenzija i specijalnim efektima dobijenim akrilnim bojama. Tehnika dekupaža nastala je u istočnom Sibiru, dok je u 12. veku prenešena u Kinu gde su seljaci papirom šarenih boja ukrašavali prozore, lampione, kutije za poklone i drugo. Tek u 17. veku je ova tehnika dostigla svoju popularnost u Italiji gde su venecijanski majstori oslikavali nameštaj. Ovu tehniku su zvali još i ‘l’arte der povero’ – umetnost siromašnih. Ova tehnika je dosta evoluirala kroz istoriju u više različitih pravaca. Najpoznatija je tehnika izrade dekupaža salvetama.
Dekupaž metod se može primeniti na drvo, staklo, metal, karton, keramiku i platno. Najčešće primenjivana dekupaž tehnika je salvetama. Ovom metodom možete dobiti rustičan izgled komode, stolice, kutije za nakit, klub stočića, abažura za lampu ili rama za sliku.
Izvor: Custom onenine | Izvor: Modern furniture |
Kako bi počeli sa dekupaž metodom osvežavanja nameštaja potrebno vam je sledeće:
Izvor: Etsy | Izvor: One creative couple |
Korak 1: Pripremite površinu da bude suva i glatka bez čestica prašine. Ako želite možete da uklonite lak sa komada nameštaja. Išmirglajte površinu kako bi skinuli staru boju i lak. Očistite nameštaj od prašine nastale pri ovoj obradi.
Korak 2: Obojite komad nameštaja novom akrilnom bojom kako bi dobili glatku površinu. Pre bojenja popunite sve neravnine na nameštaju tutkalom – lepkom za drvo, pa tek onda nanesite željenu boju.
Korak 3: Pripremite željenu dekoraciju tako što ćete iseći sve motive koje želite da nalepite. Da bi dobili mekše ivice možete cepkati salvete tako će prelazi između motiva bili neprimetni. Papir secite pod uglom da ne oštetite ivice. Poređajte po ravnoj površini delove željenog dezena kako bi dobili željenu formu da ne bi pogrešili kad počnete sa lepljenjem na nameštaju.
Korak 4: Pripremite lepak za lepljenje papira. Na tržištu postoji poseban lepak za dekupaž tehniku koji se koristi i kao lak pri završnoj obradi. Ako koristite običan lepak za drvo razredite ga sa malo vode, u tom slučaju morate na kraju naneti zaštitni lak. Lepak nanesite u tanjem sloju na delove nameštaja gde ćete lepiti papir.
Korak 5: Lepljenje papira na nameštaj. Nanesite papirne motive jedan po jedan na željene površine. Sačekajte da se prvo jedan motiv prosuši pa onda nanesite drugi. Ukoliko se pri lepljenju stvore mehurići vazduha istisnite ih snažnim pritiskom četkice sa tankim slojem lepka. Višak lepka obrišite blago navlaženom krpom. Papiru je potrebno par sati da se dobro osuši i zalepi na nameštaju.
Izvor: Mother Earth living | Izvor: Not on the high street |
Korak 6: na kraju možete prelakirati ukoliko želite da vam komad nameštaja dobije sjajan ton. Nemojte birati lak sa uljanom osnovom, najbolje da koristite akrilni bezbojni lak u spreju u matu ili sjaju u zavisnosti od toga kakav efekat želite da postignete na nameštaju. Ako želite da dobijete trodimenzionalni izgled motiva, premažite posebno svaki nalepljeni deo lakom par puta. Kad se lak potpuno osuši pređite površinu grubljom (800) pa finijom (2000) šmirglom.
Izvor: Wisteria | Izvor: Dosfamily |
Tehnika ukrašavanja nameštaja dekupažom je jedan od jeftinijih načina da osvežite stari komad nameštaja. Dekupaž čini da nameštaj dobije lepši i vredniji karakter ukoliko ima više slojeva i motiva na sebi.
Na sredidom.com možete pronaći više od 30.000 proizvoda i više od 1.500 proizvođača i salona iz Srbije.